Doğa Solar Güneş Enerjisi Sistemleri | Off Grid Sistemler Nedir? Nasıl Kullanılır ?
351
post-template-default,single,single-post,postid-351,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,columns-4,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Off Grid Sistemler Nedir? Nasıl Kullanılır ?

Doğa Solar Off Grid Sistemler

Off Grid Sistemler Nedir? Nasıl Kullanılır ?

Off grid sistemler, akülü sistemler veya şebekeden bağımsız sistemler olarak bilinir. Off Grid sistemde kullanılan temel ekipmanlar güneş paneli, akü, şarj regülatörü, inverterdür. Şebeke hattının bulunmadığı yerlerde veya düzensiz olduğu bölgelerde en sağlıklı ve en uygun çözüm off grid sistemlerdir. Doğru hesaplanmış bir off grid sistem ile kurulacak yerin bütün elektrik ihtiyacı rahatlıkla karşılanır.

Off grid sistemlerde en önemli faktör batarya şarj grubudur. Batarya grubunun belirli periyotlarla değişmesi gerekmektedir.

Kullanım alanı genellikle şebeke hattının bulunmadığı, elektriğinin olmadığı yerlerdir. Özellikle yayla-dağ evleri, çiftliklerde, tarımsal sulama alanlarında, uzaktan bilgi sistemleri (otoyol tabelaları), baz istasyonları gibi bu tarz kurulumlar da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarında şebeke hattının çekilmesi ciddi bir trafo, direk ve kablo maliyeti oluşturmaktadır.

Off Grid Sistemlerde kullanılan ana ekipmanlar güneş paneli, solar şarj kontrol cihazı, akü ve invertörlerdir. güneş panellerinin ürettiği doğru akım (DC) elektrik enerjisi şarj kontrol cihazı ile regüle edilerek akülere depolanır. DC ile çalışan elektrikli cihazlar direk aküden yada şarj kontrol cihazının yük çıkışından beslenirken, alternatik akım (AC) ile çalışan cihazlara ise enerji, aküye bağlanan bir invertör üzerinden sağlanır.

 

Doğa Solar Off Grid Sistem Şeması

Doğa Solar Off Grid Sistem Şeması

 

Off Grid Sistemlerin en önemli avantajları ;

Şebeke elektriğinin olmaması halinde en ekonomik çözümdür
Şebeke bağlantı maliyetinden çok daha ekonomiktir
Yakıt maliyeti yoktur
Kurulum oldukça kolay ve kısa sürelidir
Off gird sistemler enerji ihtiyacına göre şekillendirilebilir

Off Grid Sistem için hazır paketlerimizi inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Off Grid Sistemlerimiz :

No Comments

Post A Comment

Ges Çatı Kanunu

Çatı Kanunu Resmi Gazetede Yayınlandı.

×